Aki Ollikainen
- E-kirja
- Sidottu
- Verkko
- Äänikirja
Maija Salmi
Meeri Koutaniemi
Ilopangon vankilan naiset
”Erityinen helvetti naisille.” Näin El Salvadorissa sijaitsevaa Ilopangon naisvankilaa kuvaavat entiset vangit.
"Erityinen helvetti naisille."
Näin El Salvadorissa sijaitsevaa Ilopangon naisvankilaa kuvaavat entiset vangit. Ylikansoitettu laitos on ollut ihmisoikeusjärjestöjen mustalla listalla jo kauan eikä sitä turhaan kutsuta yhdeksi maailman pahimmista naisvankiloista.
Vankien arki Ilopangossa on kärsimyksen värittämää. Siihen kuuluu pilaantunut ruoka, puutteelliset hygieniaolosuhteet ja vanginvartijoiden simputus ja hyväksikäyttö. Vapauduttuaan vangit kantavat vankilassa olleen naisen stigmaa loppuelämänsä ja joutuvat usein perheidensä hylkäämiksi. Se on monelle vankilaakin pahempi rangaistus.
Ainutlaatuinen teos dokumentoi sekä nykyisiä että entisiä Ilopangon vankeja.
ISBN: 978-952-01-1543-2
Kirjastoluokka: 32.2
Ilmestyminen: 10.10.2017
Avainsanat:
- Like
- Maija Salmi
- Meeri Koutaniemi
- Muut
Osta verkkokaupasta
Maija Salmi
Maija Salmi (s. 1985) on Espanjaan ja Latinalaiseen Amerikkaan perehtynyt toimittaja ja tietokirjailija. Hänen esikoisteoksensa, Meksikon halki kulkevista siirtolaisista kertova Paholaisen juna, oli vuonna 2015 Kanava-palkintoehdokkaana parhaan tietokirjan sarjassa.
Meeri Koutaniemi
Meeri Koutaniemi (s. 1987) on syntyjään kuusamolainen valokuvaaja, toimittaja ja dokumentaristi.