Yhteys & info

Rauhaa ja räyhää jo vuodesta 1987 alkaen!

Like on liekittävä yleiskustantamo, joka laajentaa lukijoiden tajuntaa yhteiskunnallisilla, populaarikulttuurisilla ja kaunokirjallisilla opuksilla sekä sarjakuvilla.

Like-kirjat luotaavat ihmismielen ja kulttuurin tuntemattomia virtauksia ja viileitä valtaväyliä.

Kirjallisesta paletista löytyy rockia, rikoksia, rakkautta, mustaa huumoria, humanismia, kansainvälistä yhteisvastuuta, yleistä äkkivääryyttä, valoa ja varjoja. Kaikkea, mikä avartaa horisontteja ja kirkastaa tajunnan ovia, suurentaa sydäntä ja syventää ihmisyyttä.

TOIMITUS

Päivi on vanha punkkari ja maailmanmatkaaja, josta tuli kustantamon johtaja. Matkoillaan hän löysi
henkisen kotinsa Meksikosta ja Uudesta-Seelannista. Suomen kylmät talvet hän kestää hyvän kirjallisuuden
turvin.

Päivi Paappanen

Kustannusjohtaja

044 563 3502 / paivi.paappanen@like.fi

Kemistä Jyväskylän kautta Helsinkiin päätynyt paluumuuttaja, joka vuosia sitten yliopistosta valmistuttuaan
kirjoitti työhakemukseensa haluavansa työskennellä jonakin päivänä kustannustoimittajana.

Jaakko Launimaa

Kustannuspäällikkö, kotimainen kaunokirjallisuus

040 728 9418 / jaakko.launimaa@like.fi

Pete on kirjallisuuden sekatyöläinen, jonka työnkuva alalla on vaihdellut kirjakaupan myyjästä ja
varastomiehestä kustannuspäälliköksi. Hän on kirjoittanut tietokirjat underground-kulttuurista, joogasta ja
kahvivallankumouksesta sekä lastenromaanin. Kun työ ei häiritse rock’n’roll-elämää, hän soittaa kitaraa Huuto!-yhtyeessä.

Petri Leppänen

Kustannuspäällikkö, musiikkikirjat & suomennettu kaunokirjallisuus

040 575 2788 / petri.leppanen@like.fi

Mari Hyrkkänen

Kustannuspäällikkö, tietokirjallisuus

040 747 0986 / mari.hyrkkanen@like.fi

Sari on kotoisin Joensuusta. Opiskeluaikana käteen sattui mystinen kulttuurijulkaisu Like Uutiset, ja sitten pakattiinkin jo muuttokuormaa. Yhä edelleen Saria riemastuttaa ja ihmetyttää, että kirjojen lukemisesta ja maailman mielenkiintoisimpien tyyppien kanssa hengaamisesta voi tehdä itselleen uran. Vapaa-ajallaan hän seisoo päällään ja juo kahvia. Usein ja paljon.

Sari Juntunen

Toimituspäällikkö, sarjakuvavastaava

040 195 5323 / sari.juntunen@like.fi

Sara Nykänen

Kustannustoimittaja, kotimainen kaunokirjallisuus

044 062 0582 / sara.nykanen@like.fi

Jarkko päätti ryhtyä toimittajaksi ja muusikoksi kolmetoistavuotiaana. Hän on kirjoittanut Helsingin Sanomiin vuodesta 1993 ja soittaa rumpuja The Flaming Sideburns -yhtyeessä. Likeläisiin hän tutustui jo 1980-luvulla painattaessaan pienlehtiään Liken painokoneilla Krunikassa.

Jarkko Jokelainen

Kustannustoimittaja, musiikki- ja tietokirjat

041 469 1690 / jarkko.jokelainen@like.fi

GRAAFINEN SUUNNITTELU

”I used to be an animal, but I´m all right now!” Esoteerinen esteetikko joka vihaa loisteputkia ja rakastaa
Rimowan matkalaukkuja. Lapioi työssään ulkoasua sisältöön ja päinvastoin. Ruoskii itseään johtamalla
jalkapallojoukkuetta ja haaveilemalla hirsitalosta.

Tommi Tukiainen

AD tietokirjat

050 383 1909 / tommi.tukiainen@like.fi

Olipa kyse sitten kirjojen ulkoasuista, kodin sisustuksesta tai tanssin parissa hankituista alaraajavammoista, Piia on ennemmin maksimalisti kuin minimalisti. Palkittu kirjasuunnittelija, joka vapaa-ajallaan luotsaa Kirjasuunnittelijoiden kiltaa.

Piia Aho

AD kaunokirjat

050 549 9945 / piia.aho@otava.fi

VIESTINTÄ JA MARKKINOINTI

Jenni Heiti

Viestintäpäällikkö (kauno, musiikki & populaarikulttuuri)

044 358 5060 / jenni.heiti@otava.fi

Adèle syttyy kaiken maailman digitaalisista vimpaimista sekä munakoisopizzasta. Parhaita tarinoita ovat ne,
jotka kuljettavat kauas ja tulevat lähelle. Adèlen elämä pysyy järjestyksessä sinne tänne ripoteltujen post it
–lappujen turvin.

Adèle Couavoux

Viestintäpäällikkö, markkinointipäällikkö (tieto)

045 142 5272 / adele.couavoux@otava.fi

Toistakymmentä vuotta kirjakuvioissa pyörinyt Tiina soveltaa markkinointisuunnittelijan työssä rautaisia Tetris-
taitojaan. Vapaalla hän viihtyy erityisen hyvin keikkareissuilla bändinsä The Shrieksin kanssa.

Tiina Nevametsä

Markkinointisuunnittelija

050 572 8002 / tiina.nevametsa@otava.fi

Minna Vepsäläinen

Markkinointipäällikkö, tieto

040 566 3431 / minna.vepsalainen@otava.fi

Jenni Lindvall

Markkinointipäällikkö, kauno

040 614 6235 / jenni.lindvall@otava.fi

MYYNTI

Tuloksellinen myynti ja loistotiimi, paras kustantamo ja mahtavat kirjailijat, siinä Nonan onnellisen työelämän resepti. Hän innostuu myös boksereista, auringosta ja hyvästä tekosyystä lintsata kuntosalilta.

Nona Ratia

Myyntijohtaja

050 531 9542 / nona.ratia@otava.fi

Anne Vainio

Myyntipäällikkö

040 575 5277 / anne.vainio@otava.fi

Heli Mitro-Myntti

Myyntipäällikkö

040 564 5586 / heli.mitro-myntti@otava.fi

Kim Kotilainen

Myyntipäällikkö

040 717 9535 / kim.kotilainen@otava.fi

Nooran varmassa otteessa pysyy lukujen lisäksi käsipainot, työkalut ja atk-tarvikkeet. Intohimoinen hyvien
hetkien kerääjä ja listojen laatija. Noora pitää ainakin yksisarvisista, lautapeleistä ja hyvin istuvista farkuista.

Noora Al-Ani

Liiketoimintapäällikkö

050 539 2870 / noora.al-ani@otava.fi

Katja Kaulio

Tuottaja

050 339 9717 / katja.kaulio@otava.fi

Eija Vento

myymäläpäällikkö, Otavan kirjamyymälä

050 310 3062 / eija.vento@otava.fi

Anna-Reetta Kivistö

tuottaja, pokkarit

040 505 4695 / annareetta.kivisto@otava.fi

Patrick Wardi

myyntipäällikkö

040033113 / patrick.wardi@otava.fi1

Like Kustannus

Like Kustannus 
Uudenmaankatu 10
00120 Helsinki
puh. 09 1566 1
y-tunnus: 1564596-0 (Kustannusosakeyhtiö Otava)

Yleiset tiedustelu:
like@like.fi

Arvostelukappaleet: arvostelukappaleet@like.fi

Henkilökohtaiset sähköpostit:
etunimi.sukunimi@like.fi

Käsikirjoitukset:
kasikirjoitukset@like.fi
Lue ensin ohjeet käsikirjoituksen lähettäjälle.

Laskutus

Laskun käsittelyä varten on mainittava tilaajan nimi / Kustannusosakeyhtiö Otava sekä laskun aihe.

Verkkolaskuosoitteemme on 003715645960
Kustannusosakeyhtiö Otava
Y-tunnus 1564596-0

Operaattorina toimii Basware Oy (välittäjän tunnus BAWCFI22)

Sähköpostitse lähetettävät laskut (vain pdf-muodossa): KustannusosakeyhtioOtava@bscs.basware.com

Paperilaskut tulee lähettää ostolaskujen skannauspalvelun PL-osoitteeseen
Kustannusosakeyhtiö Otava
PL 296
00026 BASWARE

Like sosiaalisessa mediassa

Facebook
www.facebook.com/likekustannus

Instagram
instagram.com/likekustannus

Twitter
twitter.com/LikeKustannus